TÜRK KÜLTÜRÜ İNCELEMELERİ DERGİSİ

     16 yıldır Türk Kültürüne hizmet etmekte olan ve Kültür Ocağı Vakfı bünyesinde yayın hayatına devam eden Türk Kültürü İncelemeleri Dergisi 33. sayısı siz değerli okuyucularla buluşmuştur. Uluslararası akademik indeksler tarafından taranan dergimizin bu sayısında Tarih başlığı altında dört akademik makalemiz bulunmaktadır. Süheyla Yenidünya, Sultan'a Nasihatler: İbrahim Refet Efendi ve Sultan II. Mahmud'a Öğütler makalesiyle sultanlara öğüt konusuna ışık tutarken; Muharrem Varol, Geç Dönem Osmanlı Tasavvuf Tarihi Çalışmalarındaki Sorunlar ve Alan Açısından Arşiv Evrakının Önemi adlı çalışmasıyla hem tasavvuf hem de arşiv çalışmalarının birbirini destekler mahiyette olduklarını gözler önüne seriyor. Serap Sunay, Tanzimat Meclisinde Görülen İlk rüşvet Davası: Tatbîk-i Mühür Meselesi ve Perde Arkası adlı çalışmasıyla dönemin iki kudretli Paşasının siyasî oyunlarına değinirken Ömerül Faruk Bölükbaşı ise Ziynet Altını'nın tarihî macerasını okuyucuyla buluşturuyor. 

  Türk Kültürü İncelemeleri Dergimizin Edebiyat başlığı altında Türkân Alvan, Klasik Türk Şiirinde Îcâz'a Dair Tesbitler ve Teklifler adlı çalışmasıyla yeni bir bakış açısını okuyucuya sunarken, Yasemin Akkuş Klâsik Türk Şiirinde Kâğıt adlı makalesiyle kâğıdın serencamını bizlerle buluşturuyor. Necmettin Özmen Biyografi Romanları Roman mı? sorusuna yanıt arayan çalışması ile Feyzi Çimen ise Çağatayca Kelile ve Dimne Tercümeleri adlı makalesiyle bu sayımızda bizlerle. 

  Son olarak Ergün Özsoy, Tercüme bölümümüzde Ernst Dieter Petritsch'in Osmanlı-Habsburg İlişkileri üzerine yazısını Türkçe'ya kazandırarak okuyucunun faydasına sunuyor.