TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ARAŞTIRMALARI KÜRSÜSÜ ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Çalışmalarını Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Öztoprak gözetiminde yapmakta olan Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmaları Kürsüsü Güz döneminin ilk toplantısını 26 Kasım 2016 Cumartesi günü Hacı Arif Bey Konağı’nda gerçekleştirdi.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ümran Ay kürsüye yeni katılan üyelere ve farklı üniversitelerden gelen katılımcılara geçmişte yapılmış çalışmalar ve yeni yapılacak projeler hakkında bilgi verdi.

Önceki yıllarda gerçekleştirilen etkinliklerin dışında bu yıl farklı bir etkinlik yapılıp yapılmayacağı konusunda fikir alışverişinde bulunulan toplantıda faaliyetlerin yarıda bırakılmamasının gerektiği vurgulandı. Faaliyetlerin istikrarlı şekilde sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekildi. Geçtiğimiz yıl yapılan biyografik okuma faaliyetinin katılımcılara pek çok şey kattığı bilinciyle hareket edilerek bu yıl da biyografik okumalara devam edilmesi yönünde karar verilen toplantıda edebi şahsiyetlerin hem siyasi tarihe hem de kültür tarihine etkilerinin görülmesi gerektiği vurgulandı.

Biyografik okumalar kapsamında bu yıl Mehmet Niyazi Özdemir’in çeşitli kişileri ele aldığı Dâhiler ve Deliler adlı kitabı, Fethi Gemuhluoğlu ve Beşir Ayvazoğlu’nun çeşitli edebiyatçıları anlattıkları biyografi kitaplarının yanı sıra son dönemin en önemli biyografi yazarlarından biri olan İbnü’l Emin Mahmut Kemal İnal’ın Son Hattatlar, Hoş Sadâ ve Hüseyin Vassaf’ın Bir Eski Zaman Efendisi gibi önemli eserlerinin değerlendirilebileceği konuşuldu.

 

Büşranur YÜCEL

(İhtisas 1)