RENGÂHENK DERGİSİ'NİN 47. SAYISI ÇIKTI

Sonsuz sayıda rengin âhenkle birleşimi gibi kuvvetli kalemlerin derin anlamlar taşıyan yazılarının bir araya getirildiği, KOCAV Yayıncılık bünyesinde hayat bulan Rengâhenk dergisi, 47. sayısında okurlarına yeni konularını özenle sunuyor.

Dergide, şiir, hikâye, deneme, röportaj, güncel meseleler gibi içeriklerin yanı sıra karantina, teknoloji ve üniversite günlüğü gibi farklı ve özgün konular da mevcut.

60 yıllık deneyimi ile  Beyoğlu’ndaki ilk Türk ısmarlama gömlekçisi Celalettin Benli’nin ilginç anıları ile renklendirilmiş Röportaj köşesinde, eski İstanbul’un çok kültürlü yapısı, esnaflık anlayışı ve günümüz geçlerinin moda tarzına dair usta sanatkârın yorumları bulunuyor. “Karaman’ı il yapan gömlekçi” olarak anılan Benli’nin hâtıraları ile tarihe tanıklık edeceksiniz. 

Kültür sanat köşesinde, KOCAV Başarı Öyküleri için Vakfımızda ağırlanan yetenekli oyuncu İsmail Hacıoğlu ile gerçekleştirilen keyifli sohbete yer verilmiş. Şeyma Gültekin ve Mesut Aytekin’in hazırlamış olduğu yazıda, Hacıoğlu’nun almış olduğu tiyatro eğitiminden, yer aldığı Bir İstanbul Masalı, Kafes ve Ayla gibi dizi ve filmlerden ve daha birçok ilginç anısından bahsettiği konuşması yazıya dökülmüş.

Samet Özdemir, “Hanzade” isimli hikayesinde, rivayete göre 1800’lerin sonunda Kasımpaşa civarında yaşamış bir kadının hikâyesini anlatıyor. Yazar, nâralar atıp haraç kesen, nâmı günümüze kadar ulaşmış, gözü kara kabadayı Baltalı Hano’nun hikâyesini, dönemin tafsilatlı mekan ve kişi tasvirleri ile okuyucuya derinlemesine hissettirmiş. Bu hikâyeyi şaşkınlıkla okuyacaksınız.

“Bilimler Tarihine Adanmış Bir Ömür: Fuat Sezgin” yazısı ile Fatma Zehra Örnek Şahsiyet köşesinde, ömrünü İslam kültürüne adamış Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatını ve çalışmalarını anlatıyor. “En büyük şarkiyatçı olarak tanınan Helmut Ritter’in öğrencisi olmak şans ve nimetine kavuştum” diyen Prof. Dr. Sezgin, toplamda 27 dil öğrenerek sayısız İslâmi araştırmalar yapmış ve eserler kazandırmış.

Kalemişi köşesinde ise Ümran Ay, “Akdeniz’de Batan Bir Yıldız: Cem Sultan” başlığı ile tarihte çok tartışılan Cem Sultan’ı ele alıyor. Görkemli ve haşmetli saltanat hayatı içinde yaşanan kederli hayatın gerçek bir hikâyesi. Bu edebî ve tarihi yazıda şiirin sultanları Bayezit ve Cem Sultan’ın taht için birbirlerine serzenişlerini de okuyacaksınız.

“Korona Freelance Ekonomisini Besleyebilir mi?” yazısıyla Ömer Faruk Bal, Tekno-can köşesi için, küresel salgınla başlayan “evden çalışma hayatını” analiz etmiş. Uzaktan çalışma düzeninin ortaya çıkışı ve etkileri, freelance pazarı ve avantajları gibi konular üzerine değerlendirmeler yapmış olduğu bu yazısıyla Bal, güncel ekonomi anlayışına ışık tutmuş. Günceli merak eden sevgili okurlarımıza duyurulur.

Yazarlarımızın söyleyecekleri bu kadar sanıyorsanız yanılıyorsunuz… Sizi bir hayli konu ve konukların olduğu, gönülden gönüle akan Rengâhenk Dergisinin 47. sayısı ile baş başa bırakıyoruz. Bu keyifli yolculukta iyi okumalar dileriz.

 H. Aybala TÜZÜN (Gelişme 2)