DÜŞÜNCE DERGİSİ ÇIKTI

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV) iştiraki olan KOCAV Yayınları, ilim ve fikir dünyamıza yeni bir dergi kazandırdı:“Düşünce Dergisi”. Ekim ayında raflardaki yerini alan Düşünce Dergisi, kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji gibi sosyal bilimlerin birçok alanında kapsamlı çalışmalara yer veriyor.

İlmi bilginin dar kalıplara sokulduğu ve fikir üretiminin sığlaştırıldığı günümüz dünyasındaki bu boşluğu doldurmayı hedefleyen Düşünce Dergisi, “hür tefekkürün at koşturacağı bozkır” olma iddiasıyla okuyucularına yeni ufuklar açmayı amaçlıyor.

Şimdilik altı aylık periyotlar dâhilinde çıkarılması planlanan Düşünce Dergisi, dosya konusu ve serbest bölüm olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. İlk sayısında dosya konusu olarak “Türkiye’de ve Dünyada Entelektüel” başlığını işleyen Düşünce Dergisi, aydın, münevver, entelektüel kavramlarını masaya yatırdı. Prof. Dr. Tahsin Görgün’ün “Âlim, Arif, Aydın” ve Prof. Dr. Tayfun Amman’ın “Kültür Ocağı Vakfı’nda Erol Güngör’ü Anmanın Mânâsı” başlıklı makaleleri ve Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu ile yapılan röportajı ile dikkatleri çeken dergide, ayrıca 10 makale ve 1 de çeviri yer alıyor.

Alanında yetkin hocaların makalelerinin yanında Kültür Ocağı Vakfı bünyesinde ilmi çalışmalar yapan kürsülerin hazırladığı yazıların da bulunduğu dergide genç kalemlerin de yetişmesine imkân tanınıyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arş. Gör. M. Fatih Karakaya’nın genel yayın yönetmenliğinde ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Arş. Gör.  Esra Gültekin’in editörlüğünde hazırlanan Düşünce Dergisi’ni Kültür Ocağı Vakfı’ndan ve seçkin kitapçılardan temin edebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres: Ayşe Kadın Hamamı Sokağı No:26 Süleymaniye-Fatih/İstanbul

Tel: +90 (212) 519 99 70-71    Faks: +90 (212) 519 99 72

E-posta: dergi.dusunce@gmail.com

Web: www.dusuncedergisi.com.tr