DÜŞÜNCE DERGİSİ 3 ÇIKTI

HÜR TEFEKKÜRÜN BOZKIRI: DÜŞÜNCE DERGİSİ

KOCAV Yayıncılık tarafından kültür dünyasının hizmetine sunulan Düşünce Dergisi, 3. sayısı “Halk İçinde Muteber Bir Nesne: Devlet” dosya konusu ile yayın hayatındaki serüvenine devam etmekte. Daha önce “Türkiye’de ve Dünyada Entelektüel”, “Para: Varlığı Bir Dert Yokluğu Yara” dosya konularıyla hazırlanan; tarih, sosyoloji, siyaset bilimi, hukuk alanlarında usta kalemlerin fikirlerini beyan ettiği Düşünce Dergisi, devlet kavramını masaya yatırdığı özel sayısıyla Kasım ayında okuyucuların beğenisine sunuldu. Altı aylık periyodla ilim ve fikir camiasının ilgisine sunulan Düşünce Dergisi, 4. sayısı içinise “Ahlâk” dosyasını hazırlamakta.

İçerisinde Prof. Dr. Şenol Durgun’un “Devlet, Yapı, İşlev”, Dr. Mehmet Niyazi Özdemir’in “Devlet Notları”, Prof. Dr. Mustafa Budak’ın “Türklerde Arşiv”, Prof. Dr. Yücel Oğurlu’nun “Doğu Batı Denkleminde Adalet/Hukuk, Devlet ve Değişim”, Dr. Ali Ürey’in “Devlet, Siyasi Sistem ve Toplum” gibi alanında uzman isimlerin makaleleri olduğu gibi Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı ile yapılmış “Türklük Tarihi Devlet Tarihidir” başlıklı bir röportaj da bulunuyor. Devlet kavramını enine boyuna incelemeyi hedefleyen Düşünce Dergisi’nin bu sayısında devleti farklı açılardan ele alırken zihni tefekkürü sağlamayı hedefleyen 20 makale ve 1 röportaj bulunuyor.

Alanında yetkin hocaların makalelerinin yanında Kültür Ocağı Vakfı bünyesinde ilmi çalışmalar yapan kürsülerin hazırladığı yazıların da bulunduğu dergide genç kalemlerin yetişmesine imkân sağlanıyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arş. Gör. M. Fatih Karakaya’nın genel yayın yönetmenliğinde ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Arş. Gör. Esra Gültekin’in editörlüğünde hazırlanan Düşünce Dergisi’ni Kültür Ocağı Vakfı’ndan ve seçkin kitapçılardan temin edebilirsiniz.

İletişim Bilgileri:

Adres: Ayşe Kadın Hamamı Sokağı No:26 Süleymaniye-Fatih/İstanbul

Tel: +90 (212) 519 99 70-71 Faks: +90 (212) 519 99 72

E-posta: editor@dusuncedergisi.com.tr

Web: www.dusuncedergisi.com.tr