BİR EL DE SEN UZAT ANADOLU'YA PROJESİ TÜRKİYE GENÇLİK ZİRVESİ'NDE İKİNCİLİK ÖDÜLÜ ALDI

Mezunlarımızdan ve Rengâhenk Çalışma Kurulu üyesi Merve Öksüz’ün koordinatörlüğünü yaptığı “Bir Çocuk Bir Umut Derneği”, Türkiye Gençlik Zirvesi Ödül Töreninde “Bir El de Sen Uzat Anadolu’ya” projesi ile 2’ncilik ödülünü kazandı. Bir Çocuk Bir Umut Derneği ekibi ödülünü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan’dan aldı.

Bir Çocuk Bir Umut Derneği, 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nde kurulmuş ve kuruluşundan bugüne 1000’e yakın gönüllüsüyle 61 ilde 124 köy okuluna projeler gerçekleştirmiştir. 2010 yılından bu yana her ay Milli Eğitim aracılığıyla belirlenen Anadolu’daki köy ve yatılı bölge ilköğretim okullarına giderek bilim, sanat, edebiyat, sanat, meslek yönlendirmesi alanlarında etkinlik düzenleyen, gittiği köy okullarının kütüphanelerini destekleyip ana sınıfı ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan bir oluşumdur.

Proje Koordinatörü Merve Öksüz, gönüllüsü olduğu Bir Çocuk Bir Umut Derneği hakkında şunları şu açıklamada bulundu: “Gelecek için umut, çocukların kalbinde ise sevgi olmaya çalıştık. 2010 yılında ‘Güneşin Çocuklarına Yardım Kulübü’ olarak başladığımız yolculuğumuza, 2015 yılında dernekleşme süreciyle beraber ‘Bir Çocuk Bir Umut’adıyla devam ediyoruz. Gittiğimiz okullarda, hepsi alanında uzman akademisyenler tarafından oluşturulup onaylanmış etkinliklerle binlerce çocuğa bilim ve okumayı sevdirmeyi amaç edindik. Veli ve öğretmenlere yaptığımız sunumlarla eğitim ve sevginin önemini anlatmaya çalıştık. Okumanın önemini vurguladığımız her okulda bir kütüphane kurup ana sınıflarını oyuncaklarla zenginleştirdik. Mektup arkadaşlığı sayesinde, proje gerçekleştirdiğimiz okullardaki kardeşlerimizle bağımızı koparmayıp yıllarca güzel haberler aldık. Aydınlık yarınlar için payımıza düşeni yapmaya çalışıyoruz çünkü biz bu topraklarda sevginin, iyiliğin hâkim olacağına inanıyoruz. Daha gidecek çok yolumuz var!”

Hazırlayan:

Nilhan DİLEKLİ (Gelişme1)