BELMA AKSUN İLE GÖRGÜNÜN KAPILARINIARALADIĞIMIZHOŞ BİR SOHBET

Hoş sohbetli insanlar vardır bilgisini güzel işleyerek konuşmasıylaufkumuzu genişleten. Merhum Ziya Nur Aksunhocamız Marmara Kıraathanesi’nde Erol Güngör, Mehmet Niyazi hocalarımız ve daha niceleriyle gerçekleştirdiği hoş konuşmalarla tarih sevdasının ışıklarınıyaydı. Türk Tarihi’ne yoğun ilgisi olan hocamız “bilge tarihçi” olarak anılırdı. Özellikle Osmanlı tarihi üzerinde yaptığı çalışmalarla dikkatleri üstüne çeken Aksun Hocamızın bu alanda pek değerli eserleri bulunmaktadır. 1976 senesinde geçirdiği felçten sonra kendisini sanata, yağlı boyaya verdi. Bu esnada yazımı yarım kalan Osmanlı Tarihi isimli Osmanlı Devleti’nin tahlilini yaptığı 6 ciltlik kitabı yayımlandı.Devam eden hayatında yaşadığı sağlık problemine rağmen büyük bir güç sergiledi. Düşünce ve duygularının eseri yaptığı resimleri oldu. Bu esnada en büyük destekçisi kıymetli kardeşi Belma Aksunidi.

Belma Aksunhanımefendiyi Üstad Ziyaretleri programı kapsamında Vakfımızın Eğitimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ümran Ay hocamız eşliğinde 22 Aralıktarihinde ziyaret ettik. Aksun Hocamız ile samimi sohbeti ve önem arz eden öğütleriyle damakta tadı kalan bir sohbet gerçekleştirdik.


Günümüz Dünyasında Görgü

Yaşamayı Bilme Sanatı Görgü kitabı yazarı Belma Hocamız ile günümüz Türkiye’sini ve dünyasını inceledik. Türk Dünyasının içinde bir yardım duygusu olduğunun ve bunun bir millette birlik duygusunun temellerini oluşturduğunu hocamız “Böyle olmasaydı 600 yıl Osmanlı Devleti devam edemezdi.” sözleriyle örneklendirdi.  Çocukluğundan bu yana Türk ve diğer milletlerden insanları görgü başlığında inceleyen AksunHoca,“Görgü konusunda müthiş bir milletiz. Düşmanın büyüğü zaferin büyüğüdür.” demektedir.

Hayatının belli dönemlerine değinen hocamız Tercüman Gazetesi’nde uzun yıllar yaptığı çalışmalardan bahsetti. Tercüman Gazetesi’nde kadın köşesinde yıllarca “A’dan Z’ye Kadın ve Ev”başlığında yazılar yazan Aksun,kadın haklarına özellikle önem verdiğini konuşmalarında belirtti. Yirmi yıl boyunca yazılı basındaki çalışmalarınınberaberinde “Sağlıklı Beslenme ve Diyet” kitabını yazdı. Aksun, biz öğrencilerine muhabbetimiz ardından kitabından hediye etti.

Bu kadar çok yönlü bir hayat süren Belma Aksun bireylerin ilgi alanlarının çeşitli olmasının “kişinin her gün kendisini yenilemesi” olarak nitelendirdi. Muhakkak bir hobi edinilmesi gerektiğinin ve öneminin üzerinde durdu. Resim yapmayı bir hobi değil adeta bir sevgi haline getiren Ziya Nur Hoca hakkında şu tespitte bulundu:“Tuval yapmayı ağabeyimden öğrendim. Ağabeyim konuşamıyor, ifade edemiyordu. Resim yapmaya başladı. Ağabeyim için 34 sene resim terapi oldu.”

“Sabır Nimeti Ariflerin Yemeğidir”

Mesnevi okuma ve anlamanın öneminden bahseden Aksun Hoca, tuttuğu özel notları bizlere belli anekdotların üzerinde durarak okudu.Aksun, sabrın ve tatlı dilin hoşluğunun güzelliğinden hoş sözlerle bahsetti. Mevlana’nın “Sabır nimeti ariflerin yemeğidir.”sözünün günümüz için ne kadar kıymetli olduğuna değindi. Sabrın yanı sıra merhamet, hoşgörü ve birlik duygusundan bahsettik. Birliğini kaybeden bir milletin insanlığının da zamanla sular içinde kalacağına değindik. Günümüzde merhametin zayıflık olarak algılandığı bir devirde asıl yiğitliğin bunlara rağmen hoşgörülü ve merhametli kalabilmek olduğuna “Ey hıyanetten daha zalim olan merhamet!” sözüyle üstünde durduk.


Eser sahibi kardeşler

Ağabeyi Ziya Nur Aksun’un biyografisini Bir Millet Mistiği: Ziya Nur Aksun kitabıyla ele alan Belma Aksun’un daha nice kitapları da bulunmaktadır. Resim ve kitap sevdalısı Aksun’un eserleri hepimize bir yol haritası çizdirecektir. Ziyaretimiz Üstad Ziyaretleri adına imzalanan kitabı ve hatıra fotoğrafı çekilmemizin ardından son buldu. Bu hoş ve naif sohbetinden dolayı kendilerine teşekkür ederek ziyaretimizi sonlandırdık.

Hazırlayan

Kamile OKUDAN (Gelişme 1)