Belgeseller

KOCAV, televizyon programlarından sonra ilk görsel yayıncılık ürününü belgesel alanında verdi. Bir ideale ömrünü adamış, önemli şahsiyetlerin hayatlarını konu olan belgesel çalışmalarına "Uluğbeyler" ismi verildi. Bugüne kadar 3 farklı ismi konu edinen "Uluğbeyler" projesi, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından da desteklendi.

Bu kapsamdaki ilk çalışma Türk dünyasının korkut atası, ilim, kültür ve dava adamı Prof. Dr. Turan Yazgan anlatıldığı "Uluğbeyler Turan Yazgan" belgeselidir. 2016 yılında çekilen ve yönetmenliğini vakfımız mezunlarından Murat Çeri, Senaristliğini ise yine vakıf mezunlarımızdan Ahmet Pak gerçekleştirmiştir.

Uluğbeyler belgesel dizimiz 2017 yılında, aşkı meşk eden gönül insanı "Dr. Emin Işık" ile devam etti. Vakıf Başkanımız Ali Ürey,  Amir Ateş, Sadettin Ökten, Nihat Öztoprak, Mustafa Tahralı, Serdar Tuncer, Yumni Sezen, Hüseyin Top, Hayrettin Nuhoğlu, Fehmi Atay, Hüseyin Erek,  Ali Hüsrevoğlu, Abdurrahman Kılıç, Murat Kalkan, Mehmet Kemiksiz ve İbrahim Biz ile kendisini yakından tanıyan dostları ve rahle-i tedrisatından geçmiş öğrencileri ile röportajlar yapıldı. Yönetmenliğini  ve senaristliğini Turan Yazgan belgeselinde olduğu gibi Murat Çeri ve Ahmet Pak'ın yaptığı belgesel, 71 dakika sürdü. 

2018 yılına geldiğimizde Uluğbeyimiz; Türk kültür, sanat, bilim ve tıp tarihine ömrünü adamış hazerfan "Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver" oldu. Bir yılda çekilen “Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgeseli için 3 ilde 16 kişi ile röportaj yapıldı, 20 saati aşkın görüntü kaydedildi. Kurgusu 2 hafta süren 60 dakikalık belgeselde 20 kişilik bir ekip görev aldı. Yönetmenliğini vakfımız mezunlarından Dr. Mesut Aytekin'in yaptığı belgeselde, Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in kendi sesinden bir yazısının ve bir şiiri de renk kattı.

Son olarak Vakıf Meclisi Üyemiz, araştırmacı yazar Dr. Mehmed Niyazi Özdemir'i konu edindiğimiz belgesel çalışmamızın çekimleri devam etmektedir.

KOCAV, TV programlarıyla bir yandan sinema televizyon alanında eğitim gören arkadaşların önünü açarken, Türk kültürünün zengin unsurlarını kitlelere ulaştırmaktadır.